Kölcsönhatások az életközösségekben

 Együttélés
A kölcsönös kapcsolat az együttélés(+;+)
pl.:a fenyők gyökereit át- meg átjárja a gombafonalak szövedéke,a gombák segítik a fa víz- és ásványisófelvételét,cserébe a fenyő által elkészített táplálékhoz
a szavannán a strucc látása és a zebra hallása kiváló,ha egymással társulnak, hamarabb érzékelik a ragadozók közeledtét.












Versengés
Az alapvető életfeltételek(élőhely,táplálék)korlátozottak, az élőlényeknek szüntelenül küzdeni kell fennmaradásukért
pl.:a lombos erdő növényei a fényért,az idősebb fák felfogják a fényt fiatal társaik elől így a sok lehullott makkból csak nem sok tud felnőni,
a sivatagi cserjék a vízért küzdenek,egymástól csak meghatározott távolságra élnek
A versengés mindkét fél számára hátrányos(-,-),a negatív hatás azonban nem egyforma mértékű,amelyik élőlény versenyképesebb,rátermettebb, az fennmarad, míg a többi kiszorul az élőhelyről.


Táplálkozási kapcsolat
A táplálkozásikapcsolat,a fogyasztó fél számára előnyös, az elfogyasztott élőlény számára hátrányos(+,-),kölcsönösen befolyásolják egymás egyedszámát.








Asztalközösség
Két élőlény laza kapcsolata, amely az egyik fél számára közömbös(+,0)
pl.:a szavannán vadászó oroszlánok által elhagyott zsákmánymaradékot a keselyűk és a hiénák tüntetik el,számukra ez a kapcsolat előnyös, mert táplálékhoz jutnak, míg az oroszlánok számára közömbös, hiszen zsákmányukat csak akkor hagyják el, ha már jóllaktak.

Learninapps-os feladatok:

Kölcsönhatások az életközösségekben (Zsombor)

2019-01-03

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése